انواع متنوعی از الیاف الاستیک با کاربرد کش ماسک در بازار موجود و در دسترس هستند. انواع کش پهن، کاغذی، سورنی را می‌توان به عنوان کش ماسک استفاده کرد. خرید کش ماسک از نوع کش کاغذی کم پهنا و با الیاف لاستیکی، در تولید ماسک‌های کاغذی بسیار رایج است. کاربرد کش ماسک کاغذی لاستیکی راحتی کار، در دسترس بودن مواد اولیه و قیمت پایین را برای تولید کنندگان به همراه دارد. کاربرد کش ماسک لاستیکی با ضخامت و توان کشسانی بالاتر، در تولید محصولاتی نظیر کاسک‌های فیلتر دار، ماسک‌های شیمیایی و آتشنشانی، گسترش یافته است.

کاربرد کش ماسک لاستیکی- پلی‌استری در تولید ماسک‌هایی که در شرایط سخت محیطی و شرایط آب و هوایی به کار می‌روند، رایج هستند. خرید کش ماسک لاستیکی- پلی‌استری بیشتر توسط تولید کنندگان البسه و تجهیزات نظامی، کوهنوردی و آتشنشانی و … صورت می‌پذیرد. کاربرد کش ماسک حاوی نایلون بیشتر در تولید ماسک‌ها و روپوش‌هایی که نیاز به شستشو و ضدعفونی دارند، استفاده می‌شود.  خرید کش ماسک نایلونی بیشتر توسط صنایع تولید لباس‌های ایمنی در مقابل مواد شیمیایی و البسه نظامی، انجام می‌گیرد.

پرکاربردترین انواع کش ماسک با مقاطع تخت و لوله‌ای و از جنس الیاف اسپندکس (لاکرا) و پلی‌استر ساخته می‌شوند. الیاف پلی‌استر از مقاومت بالایی در برابر بسیاری از مواد شیمیایی، انبساط و انقباض، کشش، چین و چروک، ساییدگی و فرسایش، برخوردارند. این الیاف بسیار قوی و سبک هستند و به راحتی رنگ می‌شوند. قابلیت کشسانی بالای الیاف لاکرا سبب می‌شود تا کش ماسک حتی تا سه برابر طول اولیه خود کش بیاید و سپس به راحتی به حالت اولیه خود بازگردد. علاوه بر این، وجود لاکرا در کش ماسک باعث افزایش استحکام، پایداری، تحرک‌پذیری و کشسانی انواع کش ماسک می‌شود.

رشته های پلی‌استر و اسپندکس از مواد اولیه عاری از هر گونه روغن مواد، فلورسنت و نیز مواد رنگی و بو دار ممنوعه، ساخته شده است. از این رو  هیچ گونه واکنش های آلرژیک و حساسیت پوستی را ایجاد نمی‌کنند. کاربرد کش ماسک تخت و لوله‌ای در ساخت ماسک‌های یکبار مصرف صورت، ماسک صورت کودکان، ماسک‌های یکبار مصرف پزشکی و ماسک‌های محافظ جراحی است. بیشترین خرید کش ماسک اسپندکس و پلی‌استر توسط تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.